Slovensko predalo nové eurobondy za takmer dve miliardy eur

Slovensko predalo nové eurobondy za takmer dve miliardy eur

Investori prejavili záujem nakúpiť slovenské bondy z novej benchmarkovej emisie.

Slovensko predalo nové eurobondy za takmer dve miliardy eur
BRATISLAVA 20. februára (WEBNOVINY) – Slovensko si predajom novej benchmarkovej emisie eurobondov v stredu na finančnom trhu požičalo 1,75 mld. eur.

Investori pritom chceli nové slovenské desaťročné dlhopisy nakúpiť za 2,2 mld. eur.

Podľa hovorcu ministerstva financií Radka Kuruca si štát dokázal pri tomto predaji požičať výhodne. Dlhopis s 3-percentným kupónom sa totiž predával s výnosom do splatnosti na úrovni 3,13 % p.a. s ohodnotením 122 bázických bodov nad referenčnou sadzbou.

"Z hľadiska celkových nákladov ide o najlacnejší slovenský dlhodobý dlhopis v histórii. Môžeme to hodnotiť ako prejav dôvery trhov v správnosť nastavenia ekonomickej politiky vlády SR a ocenenie konsolidačného úsilia," uviedol Kuruc.

Štátna Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) informovala o príprave novej benchmarkovej emisie v utorok. Štát udelil mandát na manažovanie tejto emisie štyrom bankovým domom, a to Deutsche Bank, ING, Société Générale CIB a Slovenskej sporiteľni. Od začiatku tohto roka si tak Slovensko na finančných trhoch predajom štátnych bondov už požičalo vyše 2,5 mld. eur. V domácich aukciách totiž ARDAL už v januári a februári predal dlhopisy za vyše 800 mil. eur.