Špeciálna komisia preskúma cyperských politikov a ich účty

Špeciálna komisia preskúma cyperských politikov a ich účty

Vyšetrovací tím má preveriť odsun 4,5 miliardy eur, ktoré politické špičky Cypru previedli do zahraničia pred zavedením bankovej dane.

Špeciálna komisia preskúma cyperských politikov a ich účty
NIKÓZIA 2. apríla (WEBNOVINY) – Komisia poverená cyperským prezidentom Níkosom Anastasiádesom začne v utorok dôkladné vyšetrovanie údajných pochybení v čase rokovaní o finančnej pomoci.

Prezident totiž v pondelok sľúbil, že dá dôkladné preveriť podozrenia, že v týždni pred pôvodným rozhodnutím o vynútenom zdanení bankových vkladov na Cypre previedli tamojší politici do zahraničia takmer 4,5 miliardy eur.

Podľa neho nebude mať pred vyšetrovacou komisiou imunitu ani prezident, ani členovia jeho rodiny.

Pozostávať bude z troch sudcov, ktorí v utorok zložia prísahu a podľa jeho slov dostanú mandát vyšetrovať všetko, čo môže súvisieť s "mojou osobou, vrátane tých príbuzných, ktorí sú so mnou spojení manželstvom".

Podľa medializovaných informácií peniaze z Cypru pred oznámením dohody o záchrannom programe minulý mesiac unikali najmä z účtov ministrov a osôb blízkych vláde po tom, čo ich majitelia údajne dostali varovanie o chystanej mimoriadnej daní.

Cyperská vláda sa pôvodne zaviazala, že vklady sporiteľov, ktorí majú našetrených menej ako 100-tisíc eur, zdaní sadzbou 6,75 percenta. Majitelia vkladov nad 100-tisíc eur mali prísť o 9,9 percenta svojich úspor. Dohoda porušila nepísané pravidlo, podľa ktorého sú úspory fyzických osôb nedotknuteľné, a cyperský parlament ju následne odmietol.

Na podmienkach finančnej pomoci s cieľom odvrátiť hroziaci kolaps bankového systému krajiny sa nakoniec dohodla vláda v Nikózii s medzinárodnými veriteľmi minulý týždeň v pondelok. Sporiteľov, ktoré majú na účtoch menej ako 100 tisíc eur, sa opatrenie nedotkne.