Talianske voľby zvyšujú riziko nákazy, tvrdí Schäuble

Talianske voľby zvyšujú riziko nákazy, tvrdí Schäuble

Hovoriť o konci dlhovej krízy v eurozóne je podľa nemeckého ministra financií Wolfganga Schäubla predčasné.

Talianske voľby zvyšujú riziko nákazy, tvrdí Schäuble
BERLÍN 28. februára (WEBNOVINY) – Po nejednoznačnom výsledku talianskych parlamentných volieb rastie riziko, že napätie na trhoch zasiahne ďalšie štáty eurozóny.

Vyhlásil to v stredu nemecký minister financií Wolfgang Schäuble. Talianskych politikov vyzval na urýchlené zostavenie novej vlády a dodal, že hovoriť o konci dlhovej krízy v eurozóne je zatiaľ predčasné.

"Výsledky volieb v Taliansku vyvolali na trhu pochybnosti, či sa podarí zostaviť stabilnú vládu. Keď vzniknú takéto pochybnosti, existuje riziko rozšírenia nákazy. Videli sme to vlani, keď voľby v Grécku viedli k politickej neistote. Zasiahne to potom ďalšie krajiny," povedal Schäuble. Úlohou talianskych politikov je podľa neho zostaviť stabilnú vládu.

"Čím rýchlejšie to urobia, tým rýchlejšie sa podarí prekonať neistotu," zdôraznil nemecký minister.

Výnosy z desaťročných dlhopisov talianskej vlády v stredu vzrástli na 4,9 %. To bolo síce výrazne menej ako krízové maximum 7,3 % z roku 2011, v porovnaní s januárovou hodnotou 4,1 % to však znamená prudké zvýšenie nákladov na obsluhu verejného dlhu.

Nedeľňajšie a pondelňajšie voľby v Taliansku nepriniesli jednoznačnú parlamentnú väčšinu žiadnemu zo súperiacich politických blokov. Patová situácia v tretej najväčšej ekonomike eurozóny vyvolala obavy z eskalácie dlhovej krízy, ktorá sa po troch rokoch v posledných mesiacoch relatívne upokojila.