Termínovaný vklad- vysvetlenie, výhody a čo pri ňom zvážiť

Termínovaný vklad- vysvetlenie, výhody a čo pri ňom zvážiť

Termínovaný vklad je populárny spôsob investovania, a to aj napriek tomu, že stále existuje vysoké percento ľudí, ktorí celkom presne nevedia, čo si pod týmto pojmom predstaviť. Aby ste do nového roku vstúpili o trochu múdrejší, ponúkame jednoduché vysvetlenie.

Čo je termínovaný vklad?

Termínovaný vklad je hotovostná investícia vo finančnej inštitúcii, čo znamená pre vaše peniaze asi toľko, že sú investované na dohodnutú úrokovú sadzbu v pevne stanovenej lehote alebo termíne.

Pri termínovanom vklade by mal človek chápať, že si peniaze vkladá na vopred určené obdobie,(ktoré sa zvyčajne pohybuje od 1 mesiaca do 5 rokov). Takýto vklad môže byť buď jednorazový alebo automaticky obnovovaný. Jednorazový termínovaný vklad zaniká v termíne svojej viazanosti. Pri zakladaní termínovaného vkladu sa môžete rozhodnúť či chcete vklad automaticky obnoviť na to isté obdobie alebo sa jednoducho ukončí a prostriedky aj s úrokmi sa prevedú na bežný účet.


Termínované vklady sú obľúbené u investorov, ktorí uprednostňujú kapitálovú bezpečnosť a stanovenú návratnosť v porovnaní s výkyvmi, napríklad akcie na trhu. Mnohí investori tiež používajú termínované vklady ako súčasť svojho “investičného mixu”.

Aké sú jeho výhody?

  • termínovaný vklad je ľahko dostupný
  • je poistený aj zákonom
  • zhodnotenie voľných peňažných prostriedkov na termínovanom vklade je výhodnejšie ako pri bežných účtoch
  • väčšina bánk ponúka bezplatné zriadenie aj vedenie termínovaného účtu

Čo zvážiť?

Hlavný faktor, ktorý je potrebné zvážiť je úroková sadzba. Okrem nej je tu ešte otázka dĺžky termínu vkladu a posúdenie, či ozaj nebudete počas stanovenej lehoty potrebovať prístup k finančným prostriedkom. Každá výhoda z vášho termínovaného vkladu sa všeobecne stratí, ak vyberiete peniaze pred ukončením zvoleného termínu.