Trhy v Európe a Japonsku klesli, americký trh stagnoval

Trhy v Európe a Japonsku klesli, americký trh stagnoval

Hodnota amerického akciového trhu sa vo štvrtok zmenila iba nepatrne. Investori totiž nachádzali iba málo dôvodov na to, aby naďalej tlačili ceny akcií vyššie.

Trhy v Európe a Japonsku klesli, americký trh stagnoval
BRATISLAVA 15. februára (WEBNOVINY) – Európsky akciový trh vo štvrtok oslabil, keďže náladu investorov poškodila nepriaznivá správa o vývoji hrubého domáceho produktu (HDP) eurozóny.

Paneurópsky index FTSEurofirst 300 uzavrel nižšie o 0,2 % na úrovni 1 164,22 bodu. Akcie európskych firiem oslabili po informácii, že ekonomika eurozóny sa vo štvrtom kvartáli 2012 zmenšila o 0,6 %. Neskôr však časť strát vykompenzovali po priaznivej správe o vývoji situácie na americkom trhu práce. Vo štvrtok sa nedarilo najmä európskym telekomunikačným spoločnostiam.

Britský mobilný operátor Vodafone zlacnel o 2,4 %. Holandská telekomunikačná skupina KPN klesla o 0,7 %. Posilnili však napríklad akcie Anheuser-Busch InBev, a to o 5,9 %, po tom, ako táto najväčšia pivovarnícka spoločnosť na svete zmenila podmienky prevzatia mexickej pivovarníckej firmy Grupo Modelo, aby vyhovela námietkam zo strany USA.

Hodnota amerického akciového trhu sa vo štvrtok zmenila iba nepatrne. Investori totiž nachádzali iba málo dôvodov na to, aby naďalej tlačili ceny akcií vyššie. Akciové indexy na stabilnej úrovni udržiavali správy o zlučovaní firiem.

Trh podporila aj informácia o tom, že počet nových žiadateľov o podporu v nezamestnanosti v USA minulý týždeň klesol viac, ako sa očakávalo. Akcie potravinárskej spoločnosti H.J. Heinz Co poskočili o 20 % po tom, ako oznámila, že ju kúpia Berkshire Hathaway a 3G Capital.

Automobilka General Motors Co však klesla o 2,8 % v reakcii na to, že za štvrtý kvartál vykázala nižší zisk, ako sa očakávalo. Priemyselný index Dow Jones oslabil o 0,07 % na 13 972,70 bodu, index Standard & Poor’s 500 stúpol o 0,08 % na 1 521,54 bodu a technologický Nasdaq posilnil o 0,03 % na 3 197,99 bodu.

Japonskému akciovému trhu sa nedarilo. Investori v piatok obmedzovali svoje vlastníctvo akcií exportérov a bánk, keďže čakali na víkendové stretnutie organizácie G20 v Moskve. Predpokladá sa, že predstavitelia organizácie budú diskutovať o japonskej ekonomickej politike, ktorá prispela k prudkému oslabeniu jenu voči doláru.

Prehlbujúca sa recesia v eurozóne tiež na hodnotu akcií vplývala negatívne. Hlavný tokijský index Nikkei uzavrel nižšie o 1,2 % na úrovni 11 173,83 bodu a širší index Topix oslabil o 1,3 % na 942,41 bodu. V rámci finančných inštitúcií zlacneli akcie Mizuho Financial Group Inc, a to o 5,8 %, a Mitsubishi UFJ Financial Group o 2,9 %. Klesli aj akcie výrobcov áut. Toyota Motor Corp oslabila o 1,9 % a Honda Motor Co Ltd klesla o 1,6 %.