U.S. Steel ostáva v Košiciach, Ficova vláda sľúbila úľavy

U.S. Steel ostáva v Košiciach, Ficova vláda sľúbila úľavy

Americká spoločnosť podpísala so slovenskou vládou memorandum a na Slovensku ostane najmenej ďalších päť rokov.

U.S. Steel ostáva v Košiciach, Ficova vláda sľúbila úľavy
BRATISLAVA 26. marca (WEBNOVINY) – Vláda sa dohodla s americkou spoločnosťou U.S. Steel na jej o ďalšom zotrvaní v košickej hutníckej firme.

Predstavitelia slovenskej vlády a amerického investora v utorok podpísali memorandum o jeho ďalšom pôsobení v metropole východného Slovenska. "Považujeme to za veľmi dôležité nielen pre Košice, východ Slovenska, ale pre celé Slovensko," povedal po podpise memoranda premiér Robert Fico.

Vláda sľúbila americkej firme podľa premiéra úľavy v oblasti energetiky a v oblasti životného prostredia. “Niektoré úľavy majú až 15-ročnú dĺžku,“ podotkol Fico.

Po piatich rokoch sa však predstavitelia vlády a americkej spoločnosti vrátia k rokovaniam, a znova prehodnotia nastavené podmienky. Podľa slov predsedu vlády Fica, Slovensko neposkytlo americkému investorovi žiadny priamy investičný stimul zo štátneho rozpočtu. “Nejde ani o daňové prázdniny,“ dodal Fico. Americká spoločnosť U.S. Steel sa naopak zaviazala, že udrží zamestnanosť v košickom podniku.

Obrazom: Podpis memoranda v Košiciach

U.S. Steel bude investovať

Premiér SR Robert Fico (v popredí) počas príhovoru k zúčastneným po podpise Memoranda o zotrvaní investora v košických železiarňach. Foto: SITA/Ivan FleischerVláda dohodou dosiahla, že Američania z košickej hutníckej fabriky neodídu najbližších päť rokov, nebudú hromadne prepúšťať a udržia zamestnanosť na súčasnej úrovni.

Premiér Fico pritom tvrdí, že dohoda je vyvážená a obojstranne výhodná.

Oceliarsky gigant chcel z Košíc odísť pre končiace sa daňové prázdniny, rastúce energetické náklady, či pre prísnejšie regulácie Európskej únie v oblasti životného prostredia.

Firma pre opatrenia Bruselu musí napríklad do roku 2016 zrekonštruovať tri kotle, ktoré spaľujú energetické uhlie a poháňajú turbíny podnikovej elektrárne.

Ako na otázku agentúry SITA odpovedal prezident U. S. Steel Košice David Rintoul, firma investuje do modernizácie kotlov v závode energetika zhruba 70 až 80 mil. eur. "Zmodernizovaný závod bude využívať v kotloch a pri výrobe tzv. zelenej elektrickej energie koksárenský, vysokopecný plyn a plyn vznikajúci pri výrobe ocele. Pri výrobe zelenej elektriny sa budeme uchádzať o dotácie od vlády," uviedol Rintoul. "Do kotlov musí najprv U.S. Steel zainvestovať, potom splniť ešte niekoľko iných opatrení a potom by sa mohlo podariť, že by mali dotovanú výrobu elektriny," pripustil v utorok minister hospodárstva Tomáš Malatinský.

Zachránili sa pracovné miesta

Premiér SR Robert Fico (druhý sprava) počas prehliadky pozinkovacej linky U.S. Steel Košice po podpise Memoranda o zotrvaní investora v košických železiarňach. Foto: SITA/Ivan FleischerPremiér Fico skonštatoval, že do roku 2014 by mal prijatý zákon, ktorý bude upravovať dotácie. Nešpecifikoval však, v akej budú výške.

V priebehu pätnástich rokov by sa mohli vyšplhať na úroveň zhruba 150 mil. eur. Podľa premiéra sa zároveň dohodli na tom, že košickí hutníci budú využívať služby slovenského Carga.

"V tejto dobe je to dobré východisko, v dobe, keď hutníctvo v celej Európe má problémy. Dalo sa čakať, že dohoda o zotrvaní bude na dobu určitú, že to nebude na večnosť. Očakávame, že tá zlá doba pominie a musia sa hľadať východiská, čo ďalej. Ďalšie rozhodnutie nás bude čakať o pár rokov," reagoval na dohodu odborársky šéf košických hutníkov Mikuláš Hintoš.

Podľa jeho vyjadrenia sa tým zachránilo približne 10 600 pracovných miest priamo v hutníckej výrobe a vrátane dcér je to spolu okolo 12 500.

Materská spoločnosť U. S. Steel Košice, firma United States Steel Corporation, koncom minulého roka informovala, že dostala ponuky na odkúpenie košického hutníckeho kombinátu. Firma však odmietla konkretizovať, koľko ponúk dostala a od ktorých subjektov. Podľa medializovaných informácií mala spoločnosť rokovať o odpredaji košickej oceliarne minimálne s ukrajinskou firmou Metinvest, ktorá patrí do skupiny System Capital Management oceliarskeho magnáta Rinata Achmetovova.