Únia chce konské mäso odhaliť testom DNA

Únia chce konské mäso odhaliť testom DNA

Členské štáty EÚ by mali podľa návrhu Európskej komisie vykonávať testy DNA s cieľom zistiť prípadný výskyt konského mäsa v produktoch označených ako hovädzie.

Únia chce konské mäso odhaliť testom DNA
BRUSEL 14. februára (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) vyzve členské štáty Európskej únie, aby vykonali testy DNA v produktoch z hovädzieho mäsa s cieľom zistiť nedeklarovaný výskyt konského mäsa.

Informoval o tom v stredu európsky komisár pre zdravie a spotrebiteľskú politiku Tonio Borg s tým, že výkonný orgán EÚ pripravuje širšie opatrenia s cieľom zastaviť potravinový škandál.

Odporúčaniami komisie sa bude v piatok na mimoriadnom zasadnutí zaoberať Stály výbor EÚ pre potravinový reťazec a zdravie zvierat EÚ. V prípade dohody budú o pláne rokovať ministri poľnohospodárstva členských štátov EÚ, ktorí sa stretnú 25. februára.

Eurokomisár Borg tiež uviedol, že vyšetrovanie v krajinách zasiahnutých potravinovým škandálom bude koordinovať európsky policajný úrad Europol.

Škandál s konským mäsom, ktorý sa dotýka stále väčšieho počtu krajín EÚ, sa začal v Írsku, kde potravinová inšpekcia objavila konskú DNA v mrazených hovädzích hamburgeroch.

Obavy sa zvýšili po tom, čo francúzske úrady objavili konské mäso aj v hovädzom, ktoré sa v krajine používalo na prípravu výrobkov britskej značky Findus, a ktoré podľa údajov dodávateľa pochádzalo z Rumunska. Poľsko aj Rumunsko obvinenia ostro odmietajú.