USA žiadajú Rusko, aby zrušilo embargo na americké mäso

USA žiadajú Rusko, aby zrušilo embargo na americké mäso

Moskva by mala podľa Washingtonu plniť záväzky, ku ktorým sa prihlásila minulý roku vstupom do Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

202486_f520-150x150
WASHINGTON 12. februára (WEBNOVINY) – Spojené štáty americké vyzvali Rusko na okamžité zrušenie embarga na dovoz mäsových výrobkov z USA.

Moskvu žiadajú aby plnila záväzky, ku ktorým sa prihlásila minulý roku vstupom do Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

"Spojené štáty americké sú veľmi sklamané rozhodnutím Ruska úplne zakázať dovoz mäsa z USA, ktoré sa vyrába podľa najprísnejších bezpečnostných štandardov na svete," uviedli v pondelok v spoločnom vyhlásení americký obchodný splnomocnenec Ron Kirk a minister poľnohospodárstva Tom Vilsack.

Embargo na dovoz hovädzieho, bravčového a morčacieho mäsa z USA platí v Rusku od pondelka. Podľa ruskej veterinárnej správy americkí exportéri nedokázali zaručiť, že ich produkty neobsahujú rastový hormón raktopamín a embargo bude pravdepodobne dlhodobé.

Zrušenie zákazu ruské úrady pripúšťajú v prípade, že dovozy budú pochádzať výlučne od producentov, ktorí nepoužívajú sporný hormón.

Z USA sa do Ruska vyvezie ročne mäso a mäsové výrobky za vyše 500 mil. USD. Embargo na mäso z USA môže byť aj krokom na podporu domácich producentov, ktorí čelia od vstupu Ruska do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) náporu lacných dovozov. Rastový stimulant raktopamín je podľa vedcov neškodný, v niektorých krajinách je však zakázaný pre obavy z možných negatívnych zdravotných účinkov, informovala agentúra Reuters.

(1 EUR = 1,3391 USD)