Voľná menová politika ECB môže stratiť účinnosť, tvrdí Praet

Voľná menová politika ECB môže stratiť účinnosť, tvrdí Praet

Pokračovanie voľnej menovej politiky by mohlo oslabiť stimuly pre banky, aby si urobili poriadok vo svojich bilanciách.

Voľná menová politika ECB môže stratiť účinnosť, tvrdí Praet
FRANKFURT 27. februára (WEBNOVINY) – Čím dlhšie bude Európska centrálna banka (ECB) udržiavať mimoriadne nízke úrokové sadzby a poskytovať neobmedzenú likviditu bankám, tým menej účinnými sa tieto nástroje stanú, povedal člen Výkonnej rady ECB Peter Praet.

"Poukazujem na to, čo sa stalo známe ako nestabilita nástrojov menovej politiky, čiže nutnosť uplatňovať silnejšie a silnejšie dávky tých istých nástrojov intervencie len preto, aby sme zistili, že ich makroekonomický vplyv sa stáva slabším a slabším," povedal v stredu Praet.

Člen Výkonnej rady ECB dodal, že pokračovanie v takejto politike by tiež mohlo oslabiť motiváciu bánk, aby si urobili poriadok vo svojich súvahách. Poznamenal, že nízke úrokové sadzby môžu tiež zmenšiť snahu vlád o redukciu deficitov.

ECB znížila svoju hlavnú refinančnú úrokovú sadzbu na rekordné minimum 0,75 % a začala bankám poskytovať toľko financií, koľko chcú. Zároveň sa zaviazala nakupovať vládne dlhopisy krajín, ktoré požiadajú o núdzovú pomoc a budú dodržiavať podmienky úsporných programov.

Podľa minulomesačného vyjadrenia šéfa ECB Maria Draghiho centrálna banka eurozóny teraz neuvažuje o ústupe od svojej politiky, hoci uznal, že na finančných trhoch nastalo určité zlepšenie. Praet však uviedol, že krízové menové nástroje už umožnili ECB, aby dosiahla svoj prvý a najdôležitejší cieľ, a to cenovú stabilitu. Ekonomika eurozóny, aj keď je stále slabá, začína prejavovať známky života, dodal Praet.