Zarábajte investovaním do pôžičiek

Zarábajte investovaním do pôžičiek

Máte našetrené nejaké peniaze, a chcete ich zhodnotiť? Rozmýšľate, že ich vložíte na sporiaci či termínovaný účet? Nebláznite. Skúste investovať do pôžičiek? Že neviete o čo ide? Nevadí, v dnešnom článku sa pozrieme práve na tento nový spôsob investovania.

Podstata

Ide o nový spôsob požičiavania peňazí cez webové aukcie. Je to šanca pre tých, ktorým banka nedala úver. Ale aj pre investorov, ktorí chcú zarobiť na úrokoch. Princíp je jednoduchý: prihlásite sa na webovej stránke sprostredkovateľa pôžičiek a zaregistrujete sa.

Ako to funguje

Na sprostredovateľskej stránke pôžičiek, ľudia zadávajú dopyt po pôžičke. Tí, ktorí si chcú požičať, pri registrácii dokladujú daň o príjme, potvrdenie, že nie sú dlžníkmi, ručiteľa atď. Ak tieto doklady nedoložia, spadajú do skupiny rizikových a automaticky musia rátať s vysokým úrokom. Tí, ktorí majú všetky potrebné dokumenty doložené, môžu rátať s úrokom okolo 10%.

Napríklad investori, zbadajú požiadavku na pôžičku od „overeného“ žiadateľa s úrokom spomínaných 10%. Jeden investor môže ponúknuť napríklad 11%, druhý 8% a tretí 10%. Ak sa žiadateľovi bude úrok pozdávať, môže potvrdiť záujem o ponuku investora. Investor nemusí požičať celú sumu, môže len časť. Potom záleží na žiadateľovi či ponuku prijme alebo nie.

Papierovačky vybavuje sprostredkovateľ

Keď si žiadateľ vyberie svojho veriteľa a obchod definitívne potvrdí, prichádza na rad sprostredkovateľ. Sprostredkovateľ zašle obom stranám zmluvnú dokumentáciu, kde sú stanovené podmienky obchodu vrátane poplatkov za sprostredkovanie.

Ak dlžník neplatí

Sprostredkovateľ problematickému dlžníkovi zvyčajne telefonuje, píše, posiela SMS, a keď sa mu nepodarí “rozplatit ho”, informuje ho písomne o zámere podať žalobu. Pokiaľ ani to s dlžníkom nehne, nasleduje súdna žaloba, exekučné konanie až sa investor pôžičky dostane k svojim peniazom.

Nezabudnite na dane

Ak ste pravidelným investorom pôžičiek, nezabudnite do daňového priznania uviesť zárobok, ktorý je vo forme úroku.

Aj keď investovanie do pôžičiek je výnosné, neinvestujte do toho všetky svoje peniaze. Taktiež nezúfajte, keď si žiadateľ vyberie inú ponuku. Pomer úspešnosti je zhruba 1:10.