„Zaručené pravdy“ o pôžičkách, ktorým sa rozhodne neoplatí veriť

Dostali ste sa do situácie, ktorú viete vyriešiť len pôžičkou? Ešte skôr, než sa pustíte do výberu pôžičky, by ste mali vedieť, že nie všetkpiggy-bank-968302_960_720ému ohľadom pôžičiek sa oplatí veriť. V dnešnom článku prinášame pár takýchto „rád“, ktorým rozhodne neverte.

Neberte pôžičku, pri ktorej treba ručiť nehnuteľnosťou

Radia vám múdre hlavy kamarátske, aby ste nebrali pôžičku s nutnosťou ručenia nehnuteľnosti, pretože keby ste nevládali splácať, tak by ste prišli o strechu nad hlavou? To je síce pekné, ale vaši známi si neuvedomujú jednu vec. Nech máte akúkoľvek pôžičku, tak jej nesplácaním môžete prísť rovnako o nehnuteľnosť cez exekúcie, ktorých nesplácaním vám exekútor postupne siahne až na majetok. Navyše takéto pôžičky sú samozrejme nevýhodnejšie.

Môžete si vziať pôžičku, keď ju banka schváli

Nepodľahnite eufórii. To, že vám banka schválila pôžičku, automaticky neznamená, že je pre vás výhodná, ani že ju dokážete splácať. Len vy najlepšie viete, či ju z vášho príjmu dokážete splácať. Banka rozhoduje o pôžičke na základe vášho príjmu a predpokladaných výdavkov, no nepozná všetky vaše výdavky. Nevie, koľko mesačne dáte na cigarety, koľko na alkohol, koľko na pohonné hmoty do auta a podobne. Je hlúpe si brať pôžičku, keď viete, že váš príjem vám pokrýva vaše výdavky, no neviete nič ušetriť.

Poistenie netreba, pretože banka ho nevyžaduje

Nenechajte si od múdrych hláv radiť ani to, že ak banka nechce od vás poistenie, tak ho netreba. Ste si istí, že neprídete o prácu, že nebudete dlhodobo chorý, a že budete schopní splácať? Ste si istí, že aj pri vašom prípadnom úmrtí, by bola vaša rodina schopná splácať pôžičku? Poistenie pri pôžičke je jednoducho dobrá vec, bez ktorej, by ste nad pôžičkou nemali ani uvažovať.

Pôžička od finančnej inštitúcie nie je to isté ako pôžička desiatich eur od kamaráta. Treba k nej pristupovať s rozumom a nechať si poradiť od odborníkov.