Závislosť španielskych bánk na ECB sa v januári zmenšila

Závislosť španielskych bánk na ECB sa v januári zmenšila

Finančným inštitúciám v Španielsku narobilo problémy prasknutie cenovej bubliny na trhu nehnuteľnosti pred piatimi rokmi.

Závislosť španielskych bánk na ECB sa v januári zmenšila
MADRID 14. februára (WEBNOVINY) – Španielske banky si v januári od Európskej centrálnej banky (ECB) požičali menej ako v decembri.

Išlo už o piaty mesiac zmierňovania ich závislosti na ECB, keďže investori sa vrátili na dlhopisový trh krajiny. Španielske banky mali v januári od ECB úvery v sume 346 mld. eur, čo bol mierny pokles oproti decembrovej úrovni 357 mld. eur.

Vyplýva to z údajov, ktoré vo štvrtok zverejnila španielska centrálna banka. Januárový objem úverov bol výrazne nižší v porovnaní s augustom minulého roka, kedy objem pôžičiek španielskym bankám zo strany ECB kulminoval vo výške 411 mld. eur.

Finančným inštitúciám v Španielsku narobilo problémy prasknutie cenovej bubliny na trhu nehnuteľnosti pred piatimi rokmi. Pretrvávajúca ekonomická recesia a obavy, že krajina pravdepodobne bude potrebovať núdzovú pomoc, spôsobili, že španielske banky stratili prístup na medzinárodné dlhopisové trhy.

Objem núdzových úverov bankám krajiny zo strany ECB však nepretržite klesá odvtedy, ako šéf centrálnej banky eurozóny Mario Draghi vyhlásil, že ECB bude nakupovať vládne dlhopisy tých členov Európskej menovej únie, ktorí požiadajú o zahraničnú pomoc.